wtorek, 7 czerwca 2022

REGE / recenzja / review

Rozmowa Georginy Gryboś z autorami REGE i TETRALOGII BARDO.
Videorecenzja Anny Czerny-Mereckiej na GP24.pl




Na swoim kanale Kajutex, Kaja Klimek recenzuje REGE od 48.27 minuty.


"W BARDO czuć niemal namacalnie ducha rozkładu, ale jego obecność łagodzi oniryczna aura opowieści, której mottem mogłyby być słowa z pierwszej części: „Jeśli myślisz, że znasz różnicę między jawą a snem, śnisz. Jeśli jesteś pewien tego, co widzisz i za czym dążysz, śnisz”. Stolp został wydany przy pomocy finansowej Miasta Słupsk, ale na kolejnych częściach nie znalazłem już tej adnotacji. Miejmy nadzieję, że miejscy decydenci nie wystraszyli się mrocznej wizji autorów komiksu, wszak zwiedzanie katakumb uznawane bywa za nie lada atrakcję turystyczną. Warto o tym pamiętać i wesprzeć finansową kolejną część tego pomnikowego dzieła."
Tomasz Chlewiński dla Nowy Napis

"...Wydaje mi się, że ten komiks powstał z potrzeby powiedzenia czegoś, a nie tylko wypchnięcia kolejnego produktu na rynek. 
Ten komiks wyszedł naprzeciw oczekiwaniom wszystkich tych, którzy od tego medium nie oczekują jedynie błahej rozrywki. 
Ten komiks to wizualny majstersztyk i niedopowiedziana treść, w którą można się wgłębiać. 
Ten komiks to pomysłowa fikcja, ale i komentarz do bardzo współczesnych wydarzeń..."
Dominik Szcześniak recenzuje REGE, III część BARDO, na antenie HALO KOMIKS


"...Pomysłowość, z jaką Odija i Stefaniec konstruują kolejne elementy miejskiej tkanki Bardo jest imponująca, podobnie jak zestaw postaci – zarówno tych z pierwszego, jak i z dalszych planów..."
Tak pisze Katarzyna Borowiecka na łamach Tygodnika Powszechnego
REGE najlepszym komiksem roku 2022 według Radia Lublin


Na Lubię Komiksy recenzja, a raczej streszczenie III tomu BARDO pt.: REGE. Jeśli nie chcecie sobie psuć zabawy z czytania, nie oglądajcie, bo to dość duży spoiler.
"I Odija, i Stefaniec mieszkają w Słupsku. Nie dziwi więc, że ich twórcze ścieżki skrzyżowały się. A z tego skrzyżowania wychodzi komiks, który wybija się spośród dokonań naszych rodzimych twórców. Imponuje rozmachem. Imponuje fabułą. Wreszcie imponuje malarstwem, jakie dostajemy na planszach. Dzięki temu mamy do czynienia z odważną kreacją. I o ile autorzy nie schrzanią czegoś w finale - choć ich o to nie podejrzewam - "Bardo" wpisze się mocno w historię polskiego komiksu. Na pewno na to zasługuje."
Andrzej Kłopotowski recenzuje REGE na WAK.

"...Polecam dojrzałym czytelnikom."
O REGE pisze Julita Pasikowska-Klica na Bajkochłonka

"...To komiks z najwyższej, artystycznej półki, którego poznanie jest po prostu obowiązkiem każdego czytelnika, który tylko ceni sobie ten literacki gatunek. Ze swej strony oczywiście gorąco polecam i zachęcam was do tego – naprawdę warto."
Tak o REGE piszą na Sztukater.

"Mówiąc krótko: „Rege” w niczym nie ustępuje poprzednim segmentom tego komiksowego poliptyku"
Przemysław Pieniążek na ArtPapier
Recenzja REGE i Tetralogii BARDO na łamach magazyny Głosu Pomorza #168 (5020), piątek 21.07.2023

Magazyn RELAX, #42/2023